Inkscape 0.48 - Sugárzásveszély
[ Főoldal ]
kép

Ha a bármikor elvesznél a rajzvásznon, akkor a parancssávon a X gombot nyomd meg, hogy a teljes rajz látszódjék. Ugyanezt a Nézet > Nagyítás > Rajz menüparanccsal is megteheted.

kép

Válaszd ki az eszköztáron az ellipszis rajzoló eszközt X, és a Control billentyűt nyomva tartva rajzolj egy kört. A Control billentyű abban segít, hogy az ellipszis szélességének és magasságának aránya egész szám legyen, esetünkben 1:1. Rajzolás közben az állapotsoron láthatod is a méreteket. Ne ess kétségbe, ha nem látszik rendesen a kör, mindjárt sorra veszünk két szokásos problémát.

kép

Az első dolog, hogy a színeket beállítsuk. Az Objektum > Kijelölés és körvonal ... menüparanccsal nyisd meg ehhez a párbeszédablakot. (Ezt a parancssávon a X gombbal is megteheted.)

Ennek az ablaknak három füle van, kezdjük a Kitöltéssel. A fülek alatt rögtön egy sor gomb van, ezek közül eleinte csak a Nincs megrajzolva X és az Egyenletes szín X lehetőségeket használjuk.

Most válaszd az Egyenletes színt. Ekkor alatta több fül jelenik meg a konkrét szín kiválasztására: mindegyiken más módon választhatunk, de ugyanarról a színről van szó minden fülön. Én a HSL modellt szeretem, de bármelyik másikat is használhatod.

Minden fülön a legalsó sáv mellett A betű van: ezzel az átlátszatlanságot (ezt grafikai programokban gyakran Alfának nevezik) adhatjuk meg. Ezt egyelőre állítsd a jobb szélére, hogy kicsit se legyen átlátszó. (Ha teljesen átlátszatlan, akkor a HSL fülön az Alfa sáv mellett 255-nek kell lennie. Ha nem az van, akkor írd át arra.) A többi sávon pedig állítsál be fekete színt.

Ezek alatt két csúszka van, az Elmosás és az Átlátszatlanság. Még egy átlátszatlanság? Igen: az előbb említett Alfa sáv csak a kitöltés átlátszatlanságát állítja, ez az alsó csúszka viszont a körvonalét is. Ez a csúszka is a jobb szélén álljon, hogy 100% legyen az átlátszatlanság.

kép

Most lépj át a Körvonalrajzolat fülre, és válaszd a Nincs megrajzolva X gombot. Így már egy fekete körünk van. Esetleg csak egy körcikkünk, de ezt a következő lépésben beállítjuk.

kép

A sugárzásveszély jelen három fekete körcikk kell, köztük három átlátszó körcikk, az összesen hat. Így egy cikk 360/60=60 fokos. Míg az ellipszis eszközt használjuk, az eszközvezérlő-sávon beállíthatjuk, hogy csak egy cikkre van szükségünk. Írj be Kezdetnek 60-at, Végnek 120-at. Valamint gondoskodj, hogy az ellipsziscikk X legyen bekapcsolva.

kép

Szükség lesz még egy körcikkre. Használd a Szerkesztés > Kettőzés menüparancsot. Ez készít a kijelölt körcikkről egy másolatot, ami pontosan fedi az eredetit, ezért egyelőre nem látunk változást. Írd be a kör Kezdetnek 180-at, Végnek 240-et. Így már megfelelő helyen jelenik meg a másik körcikk.

kép

Nyomd meg most a Control+D billentyűkombinációt: ez ugyanazt csinálja mint az előbb a kettőzés menüparancs. Írj be Kezdetnek és Végnek 300-at és 360-at.

kép

Készítsünk egy kis fekete kört az ábra közepére. Újra nyomd meg a Control+D billentyűkombinációt, és az eszközvezérlő sávon nyomd meg a teljes ellipszissé tevő gombot X. Az így kapott kör elfedi a teljes ábrát, ezért le kell kicsinyítenünk. Ragadd meg a kör tetején a fehér négyzetet, ...

kép

... és a Control billentyűt nyomva tartva húzd a kör közepe felé. A Control billentyű most azt biztosítja, hogy függőlegesen és vízszintesen is ugyanannyira változzon a mérete.

A baloldali fehér négyzettel szintén méretezni lehet, a jobboldali fehér körrel pedig a Kezdet és Vég fokot lehet beállítani egérrel.

kép

Készíts másolatot a középső fekete körről a Control+D használatával, és színezd ki sárgára. Ugyan most elől van, mivel ez a legfrissebb objektum, de ebből lesz a háttér.

kép

Ahogy az előbb is, ragadd meg a sárga kör tetején a fehér négyzetet, és a Controlt nyomva tartva növeld meg a sárga kört, hogy elfedje, sőt túllogjon a fekete körcikkeken.

Az objektumoknak van egy sorrendje, ami meghatározza, hogy ha két objektum fedi egymást, akkor melyik takarja melyiket. Alap esetben minél később jön létre egy objektum, annál előrébb van a sorrendben.

Most azt szeretnénk, hogy a sárga kör semmi mást ne takarjon, ezért az Objektum > Alulra helyezés menüparanccsal küldd leghátra.

kép

A kitöltés és körvonal ablakban a Körvonalrajzolat fülön válaszd az Egyenletes színt X, és állíts be fekete színt.

Ha nem megfelelő a körvonal vastagsága, akkor menj át a Körvonalstílus fülre, és a Szélességet állítgasd, míg megfelelőnek nem látod az eredményt.

kép

Control+D-vel készíts másolatot a sárga körről. A kitöltés és körvonal ablakban a Körvonalrajzolat fülön nyomd meg a Nincs megrajzolva X gombot. A kör tetején lévő fehér négyzetet megfogva, a Controlt nyomva tartva kicsinyítsd le: vigyázz, hogy a középső fekete kör még ne látszódjon ki alóla.

Használd az Objektum > Lejjebb helyezés parancsot: ezzel csak eggyel kerül lejjebb a sorrendben, a középső kör fölé kerül, de minden más alatta marad.

Ezzel kész az ábra, érdemes elmenteni. Ezt a szokásoknak megfelelően a Fájl > Mentés menüparanccsal teheted meg. Az Inkscape alapból Inkscape SVG formátumba ment. Az SVG egy nyílt szabvány, de elég bonyolult, és a programok amik meg tudják jeleníteni, általában az SVG lehetőségeinek csak egy részét valósítják meg. Ráadásul az Inkscape ebbe a formátumba olyan kiegészítéseket is menthet, amit csak ő tud kezelni. Ezért érdemes exportálni is aa képet, ha másokkal is meg akarjuk osztani, vagy ha más programban is használni szeretnénk.

kép

Exportálni PNG formátumba tudunk. Ez egy raszteres formátum, azaz elveszítjük vele a vektorosság előnyeit, viszont sokkal több program meg tudja nyitni. A PNG veszteségmentes tömörítést alkalmaz, és átlátszóságot is tud tárolni.

Az exportálás ablakot a Fájl > Exportálás bitképbe ... menüparanccal, vagy a parancssávon a X gombbal nyithatjuk meg.

A felső sorban válaszd a Rajz gombot, hogy az exportált képen minden rajta legyen, de ne legyen felesleges üres tér. Ez a gomb megfelelően beállítja az alatta lévő két sor értékeit, azzal tehét nem kell foglalkoznunk.

A Bitkép méret alatt állítsad be a Szélességet (ha nincs ötleted mennyi legyen, akkor írj be 200-at) a Magasságot a program ehhez képest arányosan maga átállítja.

Alatta adható meg, hogy hova kerüljön a PNG fájl, ezt a Tallózás gombot megnyomva a szokásos fájl választó ablakban is kiválaszthatod.

Végül meg kell nyomni az Exportálás gombot, csak ekkor történik meg a mentés. Ekkor nem tűnik el az exportálás ablak, de ha nem ír hibaüzenetet, akkor elmentette a PNG fájlt.

kép

Amint említettem, a PNG képes átlátszóságot is tárolni, és az Inkscape átlátszóként menti el azokat a területeket, ahol nincs objektum. Ezért ha olyan programba illesztjük be, ami képes ezt az átlátszóságot kezelni – mint a legtöbb böngésző, ahogy az baloldalt remélem látható – akkor ezeken a területeken keresztül a hátteret láthatjuk.


[ Főoldal ]